درباره طلا

طلا:

طلا فلزی نرم و شکل پذیری است که در مجاورت هوا و آب زنگ نمی زندو تیره نمی شود. ارزش این فلز به دلیل کمیابی آن، کاربردپذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در برابر زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش ناپذیری با دیگر عناصر است که در کمتر فلز دیگری دیده می شود. طلا قابلیت این را دارد که در حد رشته های بسیار کوچکی در آید که این خاصیت در ساخت جواهرات کاربرد دارد. واحد اندازه گیری طلا در بازار جهانی اونس تروا معادل 31.1 گرم است.

طلا معمولا به صورت آلیاژ همراه با فلزات دیگر استفاده می شود.مس رایج ترین فلز برای ساخت آلیاژ طلاست.

در صد طلای موجود در هر مصنوع فلزی، عیار طلا نامیده می شود.

طلای سفید:

طلای سفید به آلیاژی از طلا همراه با دست کم یک فلز سفید رنگ گفته می شود در واقع طلای سفید همان طلای زرد است که توسط استادکار ریخته گر با فلزی که در بازار به آن بارِطلا می گویند، ترکیب می شود و رنگی روشنتر از طلای زرد پیدا می کند.این عمل باعث می شود که آبکاری سفید که مانند استیل است ، با کیفیت خیلی بهتری روی بدنه طلا بنشیند و آبکاری سفید دیرتر از بین رود.بار یا آلیاژ طلا برای ساخت طلای سفید معمولا نیکل، منگنز و پالادیوم و در مواردی نقره، روی، مس و پلاتین است.در هر صورت رنگ های طلا زرد، سفید و رزگلد(مسی)، تماما طی عملیات شیمیایی با فلز رادیوم که به صورت محلول می باشد در آبکاری انجام می شود. در واقع علاوه بر تغییر رنگ ، یکی دیگر از دلایل اضافه کردن آلیاژ به طلا، مقاوم ترکردن این فلز می باشد .

طلای خودرنگ:

طلا بسته به مورد سفارش و مصرف مشتری، ریخته گری و تولید می شود. به این ترتیب که خود مشتری رنگ دلخواه را انتخاب می کند (زرد، رزگلد،سفید)، شرکت سازنده برای رنگ نهایی طلای خود را نیز با رنگ مشخص آبکاری می نماید. برای مثال رنگ مسی از ابتدا باید با فلز مس یا بار مسی رنگ ریخته و عیار شود. طلای زرد با بار زرد رنگ و طلای سفید باید با بار سفید و نقره ریخته و آبکاری شود. البته بسیاری همان رنگ ریخته گری را می پسندند و با همان رنگ و بدون آبکاری، سفارش خود را درخواست می کنند تا طی مرور زمان رنگ رادیوم آبکاری از روی کارشان پاک نشود و تا زمانی که استفاده می کنند تغییر رنگ ندهد که این نوع طلا، طلای خود رنگ است.